Какво накара активисти в Южна Корея да лагеруват пред японското посолство, а южнокорейски студенти – да обръснат своите глави в знак на протест?
Преди десет години, в един петъчен следобед през март, най-мощното земетресение, регистрирано някога в Япония, разклати източния бряг на страната. Земетресението с мощност 9.0 по скалата на Рихтер беше толкова силно, че измести Земята от нейната ос. То предизвика цунами, което удари главния остров Хоншу, уби над 18 000 души и изтри цели градове от световната карта. В атомната централа огромното цунами наводни реакторите, с което предизвика гигантско бедствие.
Десет години по-късно Япония обяви, че ще изпусне в морето повече от 1 млн. тона замърсена вода от разрушената атомна електроцентрала. Премиерът Йошихиде Суга заяви, че правителството е решило след години, прекарани в спорове, че изпускането на водата в Тихия океан е „най-реалистичният“ вариант, който е „неизбежен, за да се постигне възстановяването на Фукушима“. Операторът на централата – Tokyo Electric Power (Tepco) – и някои държавни служители заявяват, че тритият (радиоактивен материал, който не е вреден в малки количества), не може да бъде отстранен от водата, но други радиоактивни изотопи могат да бъдат намалени до приемливи нива, разрешени за освобождаване в океана.
Това решение разгневи съседните страни (сред които и Китай) и местните рибари. „Когато замърсената вода от Фукушима се изхвърли, хората ще избягват морски дарове и рибарите ще загубят работата си“, споделя опасенията си 73-годишният Лий Донг-хо, който се препитава цял живот с риболов край южния бряг на Южна Корея. Индустрията беше засегната изключително силно след катастрофата през 2011 г., когато много страни забраниха вноса на морски храни, уловени в североизточното крайбрежие на Япония.
Екологичните организации като Грийнпийс отдавна се противопоставят на освобождаването на радиоактивна вода в океана. Учени твърдят, че опасните химични елементи, останали във водата, са вредни за хората само в големи дози, и уверяват, че с достатъчно разреждане пречистената вода не представлява риск. Тритият е радиоактивен и има период на разпад около 12 години, което означава, че ще изчезне от околната среда само за едно десетилетие, а не за векове. Планът е подкрепен от Международната агенция за атомна енергия, откъдето припомнят, че изпускането на радиоактивни отпадъчни води не е прецедент и се е случвало и в други централи по света.
Радиацията от тритий обаче може да бъде погълната, поради което представители на риболовната промишленост са загрижени за риска веществото да попадне в хранителната верига и впоследствие да бъде консумирано чрез морската храна. Същите риболовни групи изразяват опасението си, че изпускането на водата ще обезсмисли дългогодишните им упорити усилия за възстановяване на потребителското доверие в качеството на морските дарове.
„Те ни казаха, че няма да пуснат водата в морето без подкрепата на рибарите“, възмущава се пред японската обществена телевизия NHK Канджи Тачия, който ръководи местна риболовна кооперация във Фукушима.
Някои от резервоарите във Фукушима. Източник: https://www.aljazeera.com/news/2021/5/3/protests-grow-in-south-korea-over-japan-fukushima-disposal-plan
Друг проблем, за който не всеки би се досетил, е, че количеството на замърсената вода расте всеки ден. То включва вода, използвана за охлаждането на централата, както и дъждовни и подпочвени води, които се просмукват ежедневно. Водата трябва да се филтрира отново, за да се отстранят вредните изотопи, и да бъде разредена, за да отговаря на международните стандарти преди освобождаването й.
Водата, чието количество се увеличава с около 140 тона на ден, сега се съхранява в над 1000 резервоара, а площта, която се използва за съхранение, се очаква да се изчерпи до следващата есен. От Tepco твърдят, че ще възникнат огромни трудности пред напредъка в каквото и да било, ако трябва да продължат с изграждането на още резервоари за нейното съхранение.
По този повод в Южна Корея екоактивисти се разположиха на лагер пред японското посолство, като десетки различни групи настояват Япония да обмисли решението си отново и предупреждават, че то ще предизвика екологичен Армагедон. Еколозите подадоха много петиции, а няколко студенти си обръснаха главите в знак на протест.
Студентка от южнокорейски университет си бръсне главата по време на протест срещу решението на Япония да изпусне замърсена вода от Фукушима в морето. Източник: https://www.aljazeera.com/news/2021/5/3/protests-grow-in-south-korea-over-japan-fukushima-disposal-plan
Подробно проучване прогнозира, че ще отнеме поне една година, докато отпадъчните води достигнат до риболовните райони на Южна Корея, но има и предположения, че ще са достатъчни по-малко от 200 дни от датата на освобождаване, съобщава южнокорейската информационна агенция Yonhap.
Източник: https://www.lifegate.it/fukushima-acqua-contaminata-safecast
Източник: https://www.dailyadvent.com/news/7aa120e3b99d80c01358a7ebc44b7865-Is-Japans-Fukushima-water-discharge-plan-lawful
Източници:
- https://www.aljazeera.com/news/2021/5/3/protests-grow-in-south-korea-over-japan-fukushima-disposal-plan
- https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/jul/10/100-fossil-fuel-companies-investors-responsible-71-global-emissions-cdp-study-climate-change
- https://www.bbc.com/news/world-asia-56252695https://www.theguardian.com/environment/2021/apr/13/fukushima-japan-to-start-dumping-contaminated-water-pacific-ocean
- https://www.bbc.com/news/world-asia-56728068https://www.reuters.com/business/environment/skorean-students-shave-heads-protest-over-japans-nuclear-waste-water-plan-2021-04-20/