Изменението на климата е един от най-големите проблеми на Земята, причинени от нашия собствен вид. Затова отчаяните времена изискват отчаяни мерки. Най-далечните, даже морално съмнителни, идеи за предотвратяване на изменението на климата звучат нелепо, но също така и логично, ако се замислим за залога.
Атмосферните нива на парникови газове достигат рекорда за всички времена, което доказва, че времената със сигурност са отчаяни. ООН предупреждава, че сегашното поколение е последното, което може да спре климатичните промени.
Като се има предвид колко спешно е справянето с климатичните предизвикателства, Междуправителственият комитет на ООН по изменението на климата казва, че светът има 12 години, за да поддържа глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий.
Улавяне и съхраняване на излишния въглерод
С повече от 400 части парникови газове на милион в атмосферата, намаляването на производството на емисии вече не е достатъчно. В повечето сценарии, прогнозирани от неотдавнашния доклад на Междуправителствения комитет на ООН по изменението на климата, новата технология за изсмукване на въглероден диоксид от въздуха играе ключова роля за предотвратяване на катастрофалните нива на глобалното затопляне и изменението на климата.
Отделни проекти демонстрират осъществимостта на технологията за улавяне на въглерод в промишлен мащаб. Компания в Канада създаде завод с възможности да улавя 1 тон въглероден диоксид дневно, докато друга фирма на име Climeworks управлява подобни предприятия в Исландия, Швейцария и Италия. Трите завода общо преработват до 1100 тона въглероден диоксид годишно и го превръщат в базалтова скала, тор за селското стопанство или метаново гориво за камиони.
Фигура 1: Инжекционни кладенци с директно улавяне на въздуха.
Автор: Барни Суон.
Източник: https://www.eco-business.com/news/7-insane-ideas-to-stop-climate-change/
Но за да стане премахването на въглерода финансово жизнеспособно, експертите уточняват, че стойността на технологията трябва да спадне драстично или правителствата трябва да наложат висока цена на въглерода.
Управление на слънчевата радиация
Това вече се случи: учени от Харвардския университет изстреляха калциев карбонат в небето през 2019г., имитирайки затъмняващия ефект на пепелта от вулканично изригване. Теоретично, калциевият карбонат отклонява лъчите от слънцето от земната повърхност и това предотвратява повишаването на температурата.
В поредицата изключителни идеи за забавяне на глобалното затопляне се включват и самолети, които разпръскват серен диоксид в стратосферата, за да намалят слънчевото облъчване, покривайки Северния ледовит океан с бяла пластмаса, която да отразява слънчевата светлина обратно в космоса.
Критиците казват, че инвестирането в такива технологии лекува симптома, а не причината за изменението на климата. Но след като ни остават само 12 години, поддръжниците й твърдят, че подобна технология може да спечели допълнително време на човечеството.
Данък „грях“ върху месото[1]
Въздействието върху околната среда, което оказва животновъдството, е добре документирано. Правителствата в Дания, Германия, Швеция и Англия вече са се „заигравали“ с идеята за въвеждане на данък върху месото, но до момента такова решение на практика не е взето.
Експертите предлагат промяна на пазара и ценообразуването в месопроизводството, така че цените да се покачат в резултат на пазарните сили и тежестта да се поема от производителите, а не от потребителите. Проучване от 2015 г. установява, че обществеността може да подкрепи по-активно данъка върху месото, стига търсенето да се интерпретира като въпрос от обществен интерес.
[1] Данъкът „ грях“ (sin tax) е косвен данък, специално налаган върху стоки, считани за вредни за човека и обшеството.
Фигура 2: Производството на говеждо месо има голям въглероден отпечатък.
Автор: Реджина Гера.
Източник: https://www.eco-business.com/news/7-insane-ideas-to-stop-climate-change/
Защита на ледниците с подводни стени
За да се предотврати наводняването на крайбрежните градове заради повишаване на морското равнище, изследователят Майкъл Воловик от университета в Принстън (САЩ) предлага забавяне на топенето на подводните ледници чрез изграждане на гигантска стена на морското дъно.
Проучванията са установили, че по-топлата вода може да бъде основната причина за подводното топене на ледниците. Чрез натрупване на скали и пясък и създаване на 300 м високи стени на морското дъно, учените могат да възпрепятстват топенето на ледниците и да се предотврати контактът на по-топлата вода с ледниците.
Раждане на по-дребни деца
Няма грешка! Преди няколко години директорът на Центъра за биоетика към Нюйоркския университет Matthew Liao публикува проучване, което регистрира връзката между размерите на човека и неговия въглероден отпечатък. В публикациите си Ляо предлага, че бъдещите деца трябва да бъдат по-малки, за да се ограничи тяхното влияние върху околната среда. Това може да бъде постигнато чрез генетична диагностика преди имплантацията в клиниките по репродукция, което ще даде възможност на родителите да избират ембриони, от които ще се развият по-дребни деца, или чрез модифициране на нивата на растежния хормон соматотропин. Технологията вече съществува и се използва за други цели, но когато става дума за генно инженерство, изборът трябва да е осъзнат и доброволен.
Образоване на момичетата в някои части на света
Предоставянето на достъп на младите момичета до училище е класирано на шесто място от 100-те най-ефективни начина за борба с изменението на климата от Project Drawdown миналата година. За сравнение – строежът на крайбрежни вятърни турбини и електрифицирането на превозните средства са едва на 22-ро и 26-то място в същата класация.
Фигура 3: Отидете на училище, момичета.
Изображение: Азиатска банка за развитие.
Източник: https://www.eco-business.com/news/7-insane-ideas-to-stop-climate-change/
Фактът, че има 130 милиона девойки, които не ходят на училище, е пречка пред климатичните мерки. Момичетата, които ходят на училище, се превръщат в зрели граждани, които са по-склонни от мъжете да рециклират, инвестират отговорно и приоритизират социалните и екологичните проблеми. Образованите жени вероятно ще имат по-малко деца и изследователите показват, че едно дете по-малко е най-ефективният начин да се избегне увеличаването на въглеродния отпечатък.
„Образованието на момичетата е един от най-рентабилните и силно въздействащи начини за всяка нация на земята да се бори с повишаващите се температури и атмосферните промени, които заплашват всички нас. Това е проста и базисна реалност“, категорична е Шабана Басидж-Расих, съоснователка и президент на единствения интернат за момичета в Афганистан.
Източници:
- https://www.eco-business.com/news/7-insane-ideas-to-stop-climate-change/
- https://www.investor.bg/analizi/91/a/pette-nai-golemi-problema-za-okolnata-sreda-i-tehnite-resheniia-226729/
- https://www.myclimate.org/de/informieren/faq/faq-detail/was-sind-sinnvolle-massnahmen-und-loesungen-gegen-den-klimawandel/
- https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/72/combater-as-alteracoes-climaticas