Източник на изображението: https://www.facebook.com/photobulgariapopovo/photos
Градовете в голяма степен са проблемни за околната среда. Те заемат само два процента от сухоземната площ на Земята. Въпреки това на тях дължим над 60 % от световното потребление на енергия, 70 % от емисиите на парникови газове и същия процент от световните отпадъци. Днес над 50% от световното население живее в градовете, а до 2050 г. този брой ще нарасне до 70%.
В по-голямата си част бързото разрастване на градовете се извършва без стратегия за ползване на земята и има крайно вредно въздействие върху горите и зелените площи в и около градовете. Въздействието на урбанизацията върху околната среда често се засилва от изменението на климата и включва повишено замърсяване, намалена наличност на храна и ресурси, както и повишена бедност и честота на екстремните климатични явления.
Изследванията през годините потвърждават огромната стойност и ползи, които зрелите градски дървета предлагат на нашите градове. Колкото по-зряло е дървото, толкова по-големи са ползите – затова е от решаващо значение дърветата да се засаждат с мисълта да съществуват дълго. Ето седем от основните причини, поради които дърветата са нужни в градската среда.
Визуална привлекателност и биоразнообразие
Малко неща могат да се сравнят с естетическото въздействие и сезонния интерес, които дърветата предлагат в градската среда. Те придават огромна визуална привлекателност на всеки район и могат значително да подобрят дизайна на уличния пейзаж. Парковете, дърветата и горите играят важна роля и за поддържането и увеличаването на биологичното разнообразие, като осигуряват местообитания, храна и защита за много растения и животни.
Източник на изображението: https://www.thoughtco.com/urban-animals-4138316
Качеството на въздуха
Големите дървета са отлични филтри за градските замърсители и фините прахови частици. Те абсорбират замърсяващите газове (въглероден оксид, азотни оксиди, озон и серни оксиди) и филтрират фините частици като прах, мръсотия или дим от въздуха, като ги задържат върху листата и кората. Едно пораснало дърво може да абсорбира до 150 кг въглероден диоксид годишно. Изследване от октомври 2019 г. показва, че по улиците, засадени с дървета, частиците от изгорелите газове на автомобилите намаляват с 60%. В резултат на това дърветата играят важна роля при забавянето на изменението на климата. Особено в градовете с високи нива на замърсяване дърветата могат да подобрят качеството на въздуха, което прави урбанизираните центрове по-поносими места за живеене.
Подобряват физическото и психическото здраве
Животът в близост до градски зелени площи и достъпът до тях могат да подобрят физическото и психическото здраве. Те насърчават активния и здравословен начин на живот, подобряват психичното здраве, предотвратяват заболявания и осигуряват на хората място за общуване. Проучване от април 2019г. показва, че дърветата повишават щастието и намаляват нивото на стрес. Установено е, че терапевтичното и успокояващо въздействие на възрастните дървета води до намаляване на броя на насилствените и дребните престъпления, както и домашното насилие.
Източник на изображението: https://www.connect4climate.org/article/how-trees-are-revolutionizing-cities-around-world
Помагат при намаляването на шумовото замърсяване
Дърветата намаляват шумовото замърсяване чрез явление, наречено шумозаглушаване, което представлява намаляване на интензивността на звука. Нормалното затихване на звука се случва, когато енергията му се разсейва на големи разстояния, докато намалее дотолкова, че да не може да раздвижва молекулите на въздуха. Дърветата ускоряват естествените механизми за отслабване на звука – поглъщане, отклоняване, пречупване и маскиране.
Естествено охлаждане
Зелените площи в града и стратегическото разполагане на дървета в градските райони могат да охладят въздуха до 8 градуса по Целзий. Охлаждането става, когато дърветата преминават през процес, наречен евапотранспирация. При него дървото отделя от листата си вода, която го охлажда, и по този начин отделя по-малко топлина в атмосферата. С короната си дървото осигурява сянка на сградите, хората и почвата, като предпазва от вредните слънчеви лъчи, охлажда директно почвата и свежда до минимум загубата на влага от повърхността.
Източник на изображението: https://www.onsetcomp.com/products/sensors/evapotranspiration/
Въздействие върху метеорологичните условия
Възрастните дървета регулират водния поток и играят ключова роля за предотвратяване на наводнения и намаляване на риска от природни бедствия. Едно зряло вечнозелено дърво например може да улови повече от 15 000 литра вода годишно. Сградите увеличават скоростта на вятъра, тъй като той е принуден да се движи по-далеч около тях. Дърветата значително намаляват скоростта на вятъра на разстояние до 10 пъти височината им.
Хранителна сигурност
Дърветата могат да осигурят на местното население плодове, ядки и листа като храна или лекарства, които да се използват в дома или като източник на доходи. Тяхната дървесина, от друга страна, може да се употребява за готвене и отопление.
Градските дървета и горите в предградията не са само екологичен избор. Те имат и много икономически ползи. Създават много работни места за разкрасяване на урбанизираното пространство. Разкрасяването, на свой ред, подпомага туризма. По този начин през целия си живот дърветата предлагат много ползи, които многократно надвишават инвестицията за засаждането им.
Източници: