Всички знаем колко е опасно да сме в затворено помещение с работещ двигател на автомобила. Но даваме ли си сметка, че сме изложени на същия вид изпарения всеки път щом включим котлона на газ?
Нов доклад показва, че емисиите от газовите печки могат да бъдат изключително неблагоприятни за членовете на домакинствата, по-специално за децата. Рискът от развиване на астма при тях се повишава, особено ако са генетично предразположени към това заболяване. Ефектът на този вид отопление е равностоен на вредата от цигарите, което означава, че превръщаме децата си в пасивни пушачи, когато готвим на газ у дома.
Отоплението на газ, разбира се, е за предпочитане пред твърдите горива. Но ако можем да сведем до минимум риска от заболявания, предизвиквани от природния газ, какво ни спира?
При горенето на газ се отделя азотен диоксид, който е опасен за дихателната система. Наслагването му в нея може да причини възпаление на лигавицата, астма, бронхит и други.
Връзка между газовите емисии и редица сериозни заболявания, породени от тях.
Източник: Kicking the Gas Habit: How Gas is Harming our Health | Climate Council
Макар появата на симптоми на астма да е по-често срещана при децата, възрастните не са по-малко застрашени от въздействието на газовите котлони. Доказано е, че природният газ в комбинация с радон може да предизвика рак на белия дроб. Радонът е газ без цвят, вкус и мирис, който се среща в основите и стените на някои сгради. Нужно е жилището да се проветрява, в противен случай радонът се наслагва и става опасен за здравето. Изследване показва, че появата на рак на белия дроб при професионалните готвачи и домакините не е случайна.
Приблизително 3% от домакинствата в България разчитат на природния газ. Газопреносната мрежа достига само до 60 от общо 264 общини, което прави потреблението му сравнително ниско. По-голямата част от ресурсите се използва от енергийните и топлофикационните компании, както и в строителната и химическата промишленост.
Източник: Pixabay
Тук възниква въпросът: „Можем ли да предотвратим появата на астма, рак и други респираторни заболявания?”. Един от най-надеждните противници на замърсяването на въздуха вкъщи е абсорбаторът. The Medical Journal of Australia съобщава в своя публикация, че при постоянното му ползване рискът от поява на астма при децата намалява от близо 13% на 3%. Достатъчно е да е добре инсталиран и ефективен. Абсорбаторът извлича азотния диоксид и други частици, които се отделят при горенето на газ.
Друга хитрина е използването на активен въглен. Освен че е безвреден за околната среда, той има свойството да улавя неприятните миризми и вредните газове. Можете да използвате филтри за абсорбатор с активен въглен или ако самият абсорбатор предлага тази опция – да сложите парче активен въглен вътре, той ще свърши останалото.
И най-логичното решение е просто да се отървем от газовите котлони и бутилки, които така или иначе са бомба със закъснител. Буквално.
Активен въглен на гранули
Източник: Pexels
Източници:
- Cowie, Tom. “Kids’ asthma risk from cooking with gas ‘like living with a smoker’”. THE AGE, https://www.theage.com.au/national/victoria/kids-asthma-risk-from-cooking-with-gas-like-living-with-a-smoker-20210505-p57p11.html
- Musgrave, Ian. “Gas cooking is associated with worsening asthma in kids. But proper ventilation helps”. The Conversation, https://theconversation.com/gas-cooking-is-associated-with-worsening-asthma-in-kids-but-proper-ventilation-helps-151591
- Стайков, Калоян. „Природен газ – нова страница за българската икономика”, economic.bg https://www.economic.bg/bg/a/view/priroden-gaz-nova-stranitsa-za-balgarskata-ikonomika-114910
- Министерство на здравеопазването. https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/zdravosloven-nachin-na-zhivot/okolna-sreda/vliyanie-na-radona/
- „Опасен за живота, опасен за здравето”, AirBulgaria https://airbg.info/no2/