Откритието бе оповестено от египетските археолози седмица след „Златния парад на фараоните“, по време на който по улиците на Кайро бяха транспортирани мумиите на осемнадесет царе и четири царици до новия Национален музей на египетската цивилизация. Учените споделят, че значението на тази находка е съпоставимо с откриването на гробницата на фараона Тутанкамон.
Разкопките на града, който е създаден преди 3400 години, са започнали през септември миналата година, но новината бе оповестена само преди броени дни. Експедицията, водена от д-р Заки Хавас, открива града, заровен под пясъците. Според археолозите това е най-големият античен град, откриван някога в Египет.
„Златният град“, открит от д-р Хавас и неговия екип, датира от времето на царуването на фараона Аменхотеп III, който управлявал около 1386-1353 пр. н. е. Този период се свързва с разцвет на древноегипетската цивилизация, с траен мир и величествено строителство. Градът е представлявал най-голямото административно и индустриално селище през епохата на Египетската империя на западния бряг на Луксор.
Д-р Хавас е една от най-влиятелните личности в областта на археологията. Оглавявал е египетското министерство на туризма и антиките и е водил разкопките в Долината на царете, Гиза, Сакара и Бахария. През 2010 г. д-р Заки Хавас посещава България по покана на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, като е удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза” заради участието му в съвместни проекти на Египетското министерство на антиките и търновската Алма матер.
Интересен факт е, че съвременната дума „лукс“ най-вероятно е свързана с думата „луксор“, което етимологично идва от „замък“/“крепост“, „укрепен лагер“/“дворец“. Арабите, пристигайки в Египет, смятали египетските внушителни храмове за палати или укрепени дворци. По тази причина може би градът Луксор носи и точно това име – „златният град на фараоните“, заслужил славата си заради своето великолепие, лукс и красота.
Историята разказва, че градът е изоставен от сина на Аменхотеп III – Аменхотеп IV, който отхвърля традиционната религия, приема новото име Ехнатон, изоставя Тива и построява нов град, където управлява заедно със съпругата си Нефертити, почитайки слънцето и бога Атон. Археолозите предполагат, че „Златният град“ е използван отново от Ай, управлявал заедно с Тутанкамон до навършване на неговото пълнолетие, и от самия Тутанкамон, който обаче основава нова столица – Мемфис. След това Луксор е изоставен и потъва в пясъците до наши дни.
Находките, направени за толкова кратък период, вече изумяват археолозите и вдъхват огромни надежди за бъдещи проучвания. „Няма никакво съмнение. Това е феноменално откритие“, споделя археологът Салима Икрам. Бетси Брайън, професор по египтология в Университета „Джонс Хопкинс“ в Балтимор, заявява, че градът ще ни даде поглед върху живота на древните египтяни във времето, когато империята е била в разцвета си.
Разкопките разкриват голям брой археологически артефакти като бижута, цветни керамични съдове, амулети на бръмбар скарабей и тухли от кал, носещи печата на Аменхотеп III. От OFFNews предават информация, че археолозите са открили „добре запазен голям град, с почти непокътнати стени и стаи, пълни с инструменти за ежедневието. Археологическите пластове са недокоснати от хилядолетия.”
Седем месеца след първата копка изследователите разкопават няколко района, като откриват пекарна и голяма фурна с керамика, административна и жилищна зона, много инструменти за предене и тъкане и остатъчен материал от производството на метал и стъкло. В града е намерена стая с гробове на две крави или бикове, а в друга – останките на човек с разперени встрани ръце и въже, увито около коленете му. На север от града е открит голям некропол и гробници, изсечени в скалата.
Д-р Хавас споделя, че много чуждестранни експедиции са търсили „Златния град“, но никога не са го открили. Археолозите очакват и съвсем скоро да намерят недокоснати гробници, пълни със съкровища.
Разкопките в новооткрития град продължават с пълна сила, като учените се надяват „Златният град“ да даде отговори на много въпроси, сред които – как са живели хората по времето на Аменхотеп III и защо синът му е изоставил града. Научната общност е убедена, че откритието е световна находка, която със сигурност ще разбули много древни тайни.
Източници:
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-56686448
https://www.theguardian.com/world/2021/apr/09/lost-golden-city-ancient-egypt-aten-discovered
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%85%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BF_III
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%85%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BD
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BD
https://www.facebook.com/people/Dr-Zahi-Hawass/100044332304573/
https://www.youtube.com/watch?v=EwQt8bXsHc4
https://www.etymonline.com/word/luxor
https://en.wikipedia.org/wiki/Luxor
http://amyriolo.blogspot.com/2011/12/luxor-where-dreams-are-discovered-and.html
Изображения: Фейсбук страницата на д-р Заки Хавас – https://www.facebook.com/people/Dr-Zahi-Hawass/100044332304573/