В хранително-вкусовата промишленост стреч фолиото служи за опаковане на всякакви продукти. То представлява тънък филм от гъвкав прозрачен полимер, който прилепва към съдовете и контейнерите за храна. Тази пластмаса е и един от най-добрите съюзници на модерната домакиня, тъй като предотвратява поглъщането на влага при сухите храни и обратно, запазва влагата при мокрите. Въпреки че стреч фолиото поддържа продуктите свежи за по-дълго време обаче, то допринася за утежняването на екологичната криза, тъй като е трудно за рециклиране и се произвежда от потенциално вредни за околната среда химикали.
Прилепващият филм се рециклира трудно, а голяма част от него попада на места, където са нужни стотици години, за да се разгради, с което се увеличава рискът от просмукването на химикали в подпочвените води. Подобно на пластмасовите торбички, стреч фолиото, което се озовава в морето, се възприема от морските животни като храна и води до смъртта на много организми. Въпреки това, то се използва в огромни количества. Това сочи статистика от 2019г., според която около 5 милиона американци използват над 10 ролки за половин година. Всяка екологична алтернатива на пластмасовото стреч фолио би могла да промени ситуацията в полза на природата.
Стреч фолиото се произвежда от поливинилхлориди (PVC), гъвкава форма на пластмаса. PVC отделя диоксин, за който е доказано, че причинява здравословни проблеми и може да отнеме до хиляда години, за да се разгради. Освен това, пластмасовата обвивка не може да се употреби повторно. Много често тя прилепва към себе си толкова здраво, че използването ѝ дори веднъж може да бъде трудно, което означава, че всяко парче, което използваме, неминуемо се превръща в замърсител на околната среда.
Токсичните пластмаси на стреч фолиото проникват в храната и напитките ни и тъй като PVC е известен канцероген, използването му може да бъде вредно за здравето.
За да се избегне замърсяването на околната среда, вместо пластмасова обвивка можем да изпробваме нейна по-устойчива алтернатива.
Восъчната хартия е използвана масово десетилетия преди пластмасовата опаковка да навлезе в търговската практика. Заради възможността за многократна употреба, днес нейните производители я предлагат като алтернатива на пластмасата.
Тя се изработва чрез разстилане на пчелен восък върху тънък слой памук. Опаковките от пчелен восък действат като естествена бариера, както кожата на плода защитава вътрешността му. Повечето производители на восъчни опаковки добавят и други естествени съставки за по-голяма ефективност: масло от жожоба или дървесна смола, която е с антибактериални и антисептични свойства.
Недостатъкът на восъчната хартия е, че не е подходяща за опаковане на месо, риба или гореща храна. Обикновено опаковките от пчелен восък издържат около 1 година при правилна употреба. Препоръчително е да се освежават на всеки 1-2 месеца, като се поставят върху тавичка за печене на слънце за няколко часа. Тази процедура разтопява съществуващия пчелен восък върху обвивката и поддържа лепкавостта на опаковката.
Има и още един проблем, който възпрепятства масовата употреба на восъчна хартия. Това е силното намаляване на броя на пчелите в света, което автоматично означава и намалено производство на нужната суровина.
Според Айнщайн, ако пчелите изчезнат, човечеството ще оцелее най-много 4 години. Сред причините за масовото им измиране през последните години са глобалното затопляне и замърсяването на околната среда, които са следствие от човешката дейност. Ако се научим да търсим и използваме природосъобразни алтернативи на замърсителите, ще спомогнем за възвръщането на нормалния ритъм в природата и за увеличаването на популацията на пчелите, благодарение на които ще можем да се възползваме от восъчната хартия.
Преминаването от стреч фолио към опаковки с пчелен восък ще намали замърсяването на околната среда. Ако искате да сте част от решаването на този проблем, може да последвате описаните тук стъпки, за да създадете своя алтернатива на пластмасовата обвивка.
Източници:
- http://www.madehow.com/Volume-2/Plastic-Wrap.html
- https://ilsr.org/beeswax-wrap-tutorial/
- http://jattiwraps.com/benefits-of-beeswax-food-wraps/
- https://treadingmyownpath.com/2017/06/22/7-plastic-free-alternatives-to-food-wrap/
- https://www.statista.com/statistics/275956/us-households-quantity-of-rolls-of-plastic-wrap-used-within-6-months/
- https://earth911.com/home-garden/4-food-wrap-alternatives/
- http://www.thegreenfamilia.com/the-benefits-of-beeswax-wraps/
Снимки:
- https://pixabay.com/photos/slide-packed-transparent-structure-967256/
- https://pixabay.com/photos/food-storage-food-wrap-beeswax-2654750/
- https://www.dreamstime.com/colourful-sandwich-placed-stylish-grey-back-wrapped-beautiful-beewax-wrap-zero-waste-no-foil-needed-environmental-friendly-image158414479