Конкурсите за красота датират още от Средновековието и винаги са предизвиквали интереса на обществото. Първият известен световен конкурс се състоял на 19 септември 1888 година в белгийския град Спа, където за носителка на титлата „Кралица на красотата” била обявена 18-годишната креолка от Гваделупа Марта Сукаре. Въпреки фурора, предизвикан от първия конкурс за красота, трябвало да мине повече от половин век, преди подобни изяви да се превърнат в обичайно явление.
В наши дни вниманието на обществото към тях намаля значително, защото състезанията на красавиците станаха почти ежедневие и съвсем естествено, доведоха до пресищане на публиката. Някои конкурси за красота обаче ориентираха фокуса си към важните проблеми на човечеството и успяха да наложат имиджа си на събития с достойни каузи.
”Мис Земя” е международно екологично събитие, което превръща развлекателната индустрия в инструмент за насърчаване на екологичната осведоменост. Девизът на конкурса, който се провежда от 2001 година, е „Красотата за кауза“. Той дава възможност на претендентките да се борят не само за титлата „мис“, но и за подобряване на околната среда. Стереотипът „световен мир” очевидно вече не е на мода и организаторите на конкурса вярват, че красавиците трябва да са инициатори на по-различни, но също толкова достойни каузи. Победителката в „Мис Земя” се избира въз основа на способностите ѝ да бъде ефективна защитничка на околната среда. Критерият „красота“ остава на второ място.
Победителката се съгласява да работи една година за насърчаване на екологични проекти по целия свят като насаждане на дървета, почистване на брегове, рециклиране на отпадък, изработка на екодрехи и други. Конкурсът популяризира различни туристически дестинации, като същевременно се старае да осведомява световната общественост за екологичните проблеми на различни точки по Земята, както и да апелира да тяхното решаване. Конкурсът е спонсориран от много „зелени“ компании, но все още не е достигнал високата популярност, която заслужава.
Източник: https://www.bing.com/images/search?
Друг известен конкурс е „Мис Еко Интернешънъл”, който се провежда в Египет. Мисията му е да насърчава опазването на околната среда. Емблематична за конкурса е категорията „Екорокли”, в която участничките дефилират в рециклирани тоалети, която са направили сами така, че да представят най-добре културата на съответната държава. Всички победителки през годините работят всеотдайно за устойчиво развитие на екотуризма в своите страни и по целия свят.
Известният конкурс „Мис Свят” се организира в Лондон за първи път 1951г., а 60 години по-късно новото му мото е „Красота и ум”. Тъй като всяка от носителките на короната „Мис Свят” се занимава с благотворителност, през своята 60-годишна история конкурсът успява да събере 500 милиона лири, предназначени за различни каузи, сред които екологичните заемат подобаващо място.
Източник:https://www.bing.com/images/search?
В България главно конкурсът „Мис България” се занимава с благотворителност. Победителките в него застават зад различни каузи и поемат мисията да ги популяризират.
По-сериозната рамка на възприемане, към която се стремят модерните конкурси за красота, се допълва от още една тенденция, свързана с образователния и професионалния профил на претендентките. Много от тях могат да се похвалят с научни степени и престижни дипломи. Това изненадва приятно публиката, защото нарушава стереотипа „красива и глупава”. Ето два пресни примера за красиви и интелигентни победителки.
Победителката на конкурса „Мис Америка’2020” – Камил Шрие, избира да впечатли журито с научна демонстрация на живо и споделя, че иска да „разчупи стереотипите” на конкурсите за красота.
Източници: https://www.bing.com/images/search?
https://www.bing.com/images/search?
В конкурса „Мис САЩ’2017” короната грабва Кара Маккълоу – изследовател и сътрудник на Комисията за ядрено регулиране на САЩ. Кара има диплома по химия и по специализирана радиохимия, и освен че е неземно красива, вдъхновява децата да се занимават с наука и математика.
Източник:https://www.bing.com/images/search?
Организаторите на конкурсите умело използват силата на красивите лица, за да лансират благородни каузи, защото е известно, че атрактивните говорители увеличават шансовете да бъдат запомнени аргументите в съобщението. Привлекателният външен вид подпомага формирането на нагласи, но неговата истинска сила е в събуждането и задържането на вниманието към теми, които до този момент са вълнували слабо. Това значи, че екологичните послания на красавиците вероятно ще успяват да ангажират с каузата хора, които дотогава не са и помисляли за екология.
Преди красавиците обещаваха да се борят за световен мир, сега кауза №1 е опазването на околната среда. Това означава, че екологията е новият световен мир. Въпросът е дали състезателките ще успеят в тази нова кауза повече, отколкото успяха в предишната? Искрено се надяваме! Все пак красотата ще спаси света – и човешкия, и природния.
Източници:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Beauty_for_a_Cause
https://www.contiki.com/six-two/eco-international-beauty-pageant/
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%81_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82
https://m.youtube.com/watch?feature=emb_title&v=nvsEQiti51g
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/IAdren-fizik-stana-Mis-SASht_82482.html