Свръхбързият интернет играе централна роля за конкурентноспособността на бизнеса и индустрията. Потребителите очакват все по-бързи, стабилни и неограничени интернет връзки. В отговор на тези очаквания идва 5G – новото поколение в мобилните комуникации.
Трафикът на данни по света нараства. Бързо развиващата се цифрова връзка на хора и машини изисква високопроизводителни мрежи и подходяща инфраструктура. В същото време около 5G се появяват все повече конспирации, свързани с човешкото здраве и околната среда, които набират популярност и последователи.
5G мобилната технология обещава десетократно увеличение на скоростта на предаване на данни, в сравнение с настоящата 4G мрежа, развивайки скорост до 10 гигабита в секунда (Gbps). Освен това 5G ще използва по-високи честоти от предишните „G“ мрежи и по-голяма честотна лента, която ще позволи на потребителите да прехвърлят данни за максимално кратко време. Новата технология изисква наличието на комуникационни устройства (предимно мобилни телефони), софтуерно и хардуерно пригодени да я поддържат. Успоредно с водещата новина за въвеждането на бъдещата мрежа се повдигат и редица въпроси относно влиянието ѝ върху хората и животните.
Интересът по темата все повече се задълбочава. Основното опасение е, че нововъведението е рисково за здравето и може да предизвика редица заболявания. Множеството проучвания върху ефектите успяват да докажат единствено, че високочестотните полета имат топлинен, т.е. затоплящ ефект. Няма ясни признаци нейонизиращото електромагнитно излъчване да е канцерогенно, споделя Ван Роген, председател на Международната комисия за защита срещу нейонизиращо излъчване (ICNIRP). ICNIRP не счита мобилните телефони с честота от 300 GHz за застрашаващи здравето, стига доставчиците да спазват инструкциите за употреба.
Международната комисия счита, че все още няма открити сериозни опасности, но това няма да прекрати изследването на възможните рискове за здравето. Световната здравна организация и Европейската комисия се придържат към твърдението, че високочестотното електромагнитно излъчване е вредно само ако тъканите се нагреят прекалено.
По данни от уебсайта Digital Trends, радиовълните могат да бъдат йонизиращи или нейонизиращи. Йонизиращите радиовълни са свръхвисокочестотни, подобно на гама-лъчите, които сериозно биха могли да навредят и да доведат до тежки диагнози като рак. Нейонизиращите радиовълни обаче нямат този ефект – и радиовълните, използвани в безжичните технологии като 5G, нямат връзка с йонизиращите вълни.
Докато не са налични първите надеждни резултати, ще продължи да се счита, че 5G е също толкова опасна или безобидна, колкото и другите мобилни радиомрежи, тъй като честотният обхват не се различава особено от съществуващите 3G и 4G. Новата технология ще продължи да използва същите радиочестоти, които се използват от десетилетия за излъчване на радио и телевизия, сателитни комуникации, мобилни услуги, Wi-Fi и Bluetooth.
Покрай темата за 5G се засили и вниманието към теми, свързани с безопасността на новата технология за животните, особено за насекомите. Според данни на изследователи от уебсайта Quarks, насекомите могат да бъдат сериозно повлияни от мобилната радиация. Пчелите намират пътя си чрез магнитното поле на Земята. Изкуствено генерираните електромагнитни полета нарушават ориентацията на пчелите, така че вече да не могат да откриват пътя към своя кошер.
От научна гледна точка обаче, масовата смърт на насекоми, свързана с разширяването на мобилните комуникации, не е подкрепена със солидни доказателства. Трябва да се отчита и фактът, че масовото необяснимо измиране на насекомите е започнало преди началото на ерата на технологичните устройства.
Въпреки това е ясно, че радиацията засяга насекомите по различен начин от другите животни. Учените допускат, че поради малкия им размер, насекомите са изложени на по-голям риск. Докато хората и другите бозайници сами регулират телесната си температура, температурата на насекомите се влияе от външната среда и следователно от радиационната енергия, част от тази среда. Животните с малки размери поглъщат малко енергия спрямо другите. Излагането (експозицията) на такава енергия обаче се увеличава при електромагнитни вълни с честоти от 6 GHz, особено в диапазона между 12 и 24 GHz – каквато е честотата на планираната 5G мрежа. Това може значително да повиши телесната температура на безгръбначните членестоноги. За тези животни това е от особено значение, тъй като жизненият им цикъл и развитието им зависят от нея.
Държавите, които искат да останат конкурентоспособни в световната икономика, се адаптират към 5G технологията с все по-бързи темпове. Все повече се засилват стремежите на всяка страна за подобряване на комуникационната мрежа. Доставчиците на комуникационни услуги по целия свят се борят помежду си за изграждане на търговски 5G мрежи. България също е на прага на въвеждането на технологията от ново поколение. Според прогнози, до края на 2020г. се очаква 5G мрежата да бъде достъпна за родните потребители. Как това ще се отрази на населението и на животните у нас, ще стане ясно скоро след това.