Свръхземята е планета извън Слънчевата система, която притежава маса поне два пъти по-голяма от масата на Земята и не по-малка от тази на Уран.
На 07.05.2020 г. астрономи от Кентърбърийския университет в Нова Зеландия публикуваха в The Astronomical Journal информация относно своето интересно откритие. Става дума за рядка свръхземя, която се намира близо до центъра на галактиката. Планетата носи неособено звучното име OGLE-2018-BLG-0677, а масата й е около четири пъти по-голяма от тази на Земята. Новооткритата екзопланета обикаля в орбита около звезда джудже, която е с маса едва 10% от тази на Слънцето. Смята се, че поради малката маса на звездата, около която свръхземята се върти, една година на OGLE-2018-BLG-0677 е равнозначна на 617 дни.
Новата свръхземя е интересна находка, но не по-малко удивителен е начинът, по който тя е била открита. Изследователите разбрали за съществуването на тази планета благодарение на астрономически феномен, наречен гравитационен микроленсинг (gravitational microlensing). Този феномен представлява явление, при което една екзопланета и нейната рождена звезда пречупват светлината, която достига до Земята от някоя друга по-далечна звезда, намираща се зад екзопланетата, като засилват светлината й. В конкретния случай, OGLE-2018-BLG-0677 и нейната рождена звезда пречупват светлината от друга далечна звезда зад тях, като огъват материята на време-пространството. Така астрономите успяват да „засекат“ свръхземята посредством телескопи в Чили, Австралия и Южна Африка, които регистрират и измерват ефекта на пречупване на светлината. Този астрономичен феномен е рядко срещан – само при една на милион звезди.
Илюстрация на феномена гравитационен микроленсинг
Източник на изображението: WPPTV Gravitational Microlensing
В свое изявление ръководителят на изследователския екип, д-р Херера Мартин, споделя, че представа за рядкостта на това откритие може да се добие от факта, че времето, необходимо за наблюдение на увеличението в светлината е около пет дни, докато самата планета е регистрирана по време на малко петчасово пречупване.
Друг участник в изследователския екип, доц. Майкъл Албрау, пък споделя, че д-р Херера Мартин в началото забелязва наличието на необичайна форма в светлинното излъчване, поради което започва работа върху изчислителни анализи, които продължават месеци и водят до заключението, че този феномен се дължи на планета с ниска маса и нейната звезда.
С това откритие на свръхземята OGLE-2018-BLG-0677 изследователите от Нова Зеландия предоставят интересна информация относно астрономическия феномен гравитационен микроленсинг, докато продължават търсенето на нови свръхпланети в галактиката ни.
Източници:
https://www.inverse.com/science/scientists-discover-new-super-earth
https://phys.org/news/2020-05-planet-hunters-million-super-earth.html
https://www.space.com/super-earth-discovery-near-galaxy-center.html
https://nerdist.com/article/new-super-earth-discovered/
https://www.nationalgeographic.bg/?cid=120&article=9776
https://www.techexplorist.com/incredibly-rare-new-super-earth-planet-discovered/32193/