НАСА обяви, че сателитът „TESS“ е открил първата си екзопланета, на която може да има условия за живот.
Сателитът е бил изстрелян в космоса на 18 април 2018 г. като „ловец“ на екзопланети отвъд Слънчевата система. Той е снабден с 4 модерни камери с широкофокусни обективи, специално пригодени за откриването на екзопланети с размери, подобни на Земята, които се намират в обитаемата зона на своята звезда. Това означава, че те трябва да са на определено разстояние от своята звезда, което позволява водата на тяхната повърхност да се намира в течно състояние. Използва се технология, насочена към онези тела, които периодично блокират част от светлината на своите звезди – събития наречени „транзити“. „TESS“ открива над 50 нови планети, но тази е първата, която отговаря на тези условия.
В нашата галактика има около 250 милиарда звезди, а извън нея – над 100 милиарда други галактики, което означава безброй други места, на които може да съществува живот.
„TESS“ сам по себе си не може да установи следи от живот извън Земята, но ще помогне да се определи накъде да бъдат насочени по-големите телескопи и върху кои планети трябва да се съсредоточим. На 7 януари 2020 г. той направи първото си голямо откритие: “TOI 700 d”. Така бе наречена екзопланета, обикаляща около звездата “TOI 700”, чийто размер е около 40% от този на Слънцето и е с 50% по-студена. Тази звезда е само на 100 светлинни години от нас и попада в категорията „червено джудже“ – по-малки и по-студени от нашето Слънце звезди. Около нейната орбита обикалят три планети с подобни на Земята размери, но само “TOI 700 d” се намира в обитаемата зона на звездата.
Всичко това се потвърждава и от друг спътник на НАСА – космическия телескоп “Spitzer”. Високочувствителните инструменти и инфрачервените скенери на “Spitzer” позволяват на учените да надникнат в космическите райони, останали досега скрити от оптичните телескопи. Това потвърждение е чудесно допълнение към наследството, което оставя “Spitzer”, тъй като след 16 години изследователски мисии той бе „пенсиониран“ в края на месец януари.
За момента няма създадена технология, която може да ни каже дали планетата наистина има условия за живот, дали има атмосфера, какъв е нейният състав и пр. Това обаче много скоро ще се промени. Екип от учени, начело с проф. Бенджамин Мазин, разработва високотехнологичен телескоп, който ще позволи направата на истинска снимка на екзопланети и техните звезди. Проф. Мазин ръководи своя собствена лаборатория към Калифорнийския университет в Санта Барбара (UCSB). „Колко ли ще е вълнуващо, ако най-после успеем да видим светове, които приличат на нашия?“ – казва професорът.
В сравнение със звездите, планетите са малки и не светят толкова ярко, затова тяхната светлина се размива пред тази на звездата, което прави заснемането им толкова трудно.
Трудно, но не невъзможно. На 18 април 2020г. UCSB обяви официално обещаващите новини. Телескопът вече е разположен в Хонолулу, Хавай. Той разчита на сензор, наречен микровълнов кинетичен индукционен детектор (MKID).
Да се види една такава планета, е само част от това, което прави откритието толкова важно. С негова помощ изследователите биха могли да анализират по-лесно светлината от тези светове и да търсят възможни биосигнатури в техните атмосфери – газове като кислород или метан, са индикатор за потенциален живот. Тъй като TOI 700 е близко до нас и свети с ярка светлина, звездата и трите планети, които обикалят около нейната орбита, стават основни кандидати за изследвания от наземните телескопи, в това число и „супер камерата“ на проф. Бенджамин Мазин.
Източници:
- Официален уебсайт на НАСА
- https://www.nasa.gov/mission_pages/spitzer/main/index.html
- https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/nasa-planet-hunter-finds-its-1st-earth-size-habitable-zone-world
- Уебсайт на сп.„TIME”
- Dariknews.bg
- Официален сайт на лабораторията, разработвана от проф. Бенджамин Мазин, и тяхната фейсбук страница
- Уебсайт на списание “Air and Space”
- Уебсайт на EarthSky
- Нова телевизия