Нестандартна предпазна маска разработиха български учени срещу COVID-19. Преди повече от месец екип специалисти от БАН откриха формула за изработване на предпазни маски с активен въглен от кайсиеви костилки и заинтригуваха родните и световните медиицински специалисти. След като изобретеният щит срещу COVID-19 бе тестван в лабораторни условия и бе доказано, че не пропуска микроскопичния вирус, бе дадена „зелена светлина” за производство на новия тип маски.
Интересът към иновативния продукт се засили още повече след като на 2 април бе дадено нареждане за задължително носене на предпазни маски на обществени места. Тогава се появи и въпросът доколко обикновените текстилни и хирургически маски предпазват от вируса и нещо повече – дали не застрашават здравето на хората. Това повиши търсенето на информация за маските с активен въглен, които доказано гарантират непропускане на коронавируса.
Снимки: https://trafficnews.bg/
Новото предпазно средство е разработено от екип учени от БАН в рамките на Центъра по компетентност “Clean&Circle” и Националната програма БиоАктивМед, която има за цел провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания за прецизна медицина. Програмата разработва нови биологични нискотоксични активни средства от природни източници от България за превенция и терапия на някои заболявания, с които да подобри здравето и качеството на живот на населението.
Снимка: БАН – http://www.bas.bg/
Допълнителен тласък на иновацията дава недостигът на активен въглен в страната ни. Затова учените, водени от проф. Ива Угринова (директор на Института по молекулярна биология), се насочват към добиването на активен въглен от отпадъчен продукт, а именно – костилки на кайсия, като бе установено, че този въглен има силно абсорбираща способност спрямо бактерии и вируси.
След като на 20 март изследователите получиха „морална” и финансова подкрепа от Министерството на здравеопазването и Министерството на икономиката, няколко родни фирми започнаха производство на специален модел маски, спазвайки технологията и изискванията на учените. Освен че маските са снабдени с активен въглен от костилката на кайсия, те се състоят от 5 предпазващи пласта и са със специален филтър. Изработването им до голяма степен е компютъризирано, като всяка маска съдържа около 100-200 гр. въглен, информират производителите. Те могат да бъдат използвани многократно след термична обработка на водна пара.
Производството на разработените от БАН маски имат и екологичен ефект в момент, в който в света на ден се произвеждат еднократни и ненадеждни вирусни „предпазители”. Производителите твърдят, че многократното използване на новите маски с активен въглен ще се отрази добре и на джоба на българина, който след като си я закупи, ще може да я ползва, докато отмине пандемията. Маските вече са пуснати за продажба в някои онлайн сайтове на цени от порядъка на 10 лв. Учените са на мнение, че иновативният продукт ще се отрази не само на физическото здраве на хората, т.e. е доказано защитното му действие срещу пропускането и предаването на вируса, но и ще повлияе положително на психическото състояние.
Снимка: https://novasvetlina.com/
Иначе по света се разработват, произвеждат и разпространяват най-различни видове маски – медицински, текстилни, хирургически, респираторни. Като по-надеждни се смятат респираторните. По стандарт съществуват различни респираторни маски, с различен капацитет на защита според надеждността на филтрите, като за най-надежден се счита FFP3.
Факт е, че предпазните маски срещу коронавируса се превърнаха в ценна стока по света. Очакванията на създателите, производителите, медицинските специалисти и държавното управление у нас са чрез безпрецедентните български маски да се ограничи разпространението на COVID-19 и да се намалят спекулациите относно цените и качеството на защитните средства, които често са без доказана ефективност и стерилност.