През изминалата година стана ясно, че популацията на насекомите намалява и е възможно тяхното пълно изчезване само след едно столетие.
Това откриха учени от Германия и Пуерто Рико където бяха докладвани първите масови изчезвания на насекоми. Според изследванията това не се случва само в двете държави, а е глобална тенденция. „Докато не променим начините си на производство на храна, насекомите ще се спуснат по пътя на изчезването“, казват изследователите пред вестник „Гардиян“. Анализът, който подкрепя тези твърдения, е публикуван в списанието “Biological Conservation” и според него главната причина е използването на пестициди.
Подобно масово изчезване се е случвало и преди, но с други видове живи организми. Ако вярваме на теорията за астероида, който е ударил земята и е причинил изчезването на динозаврите, то сега причината е далеч по-прозаична – човекът и неговите препарати за третиране на „вредителите“. Наскоро бяхме притеснени само за пчелите, но в интерес на истината, те не са единствените насекоми, които участват в опрашването на растенията.
Освен това, много от насекомите са храна за други животни. Как ще зададем въпроса „яйцето или кокошката“, като нямаме червейче? Истината е, че животът на планетата е невъзможен без насекомите.
Източник: Plos One
Източник: Google
„През октомври 2017 г. група европейски изследователи откриха, че изобилието от насекоми (измерено чрез биомаса) е намаляло с над 75 процента в рамките на 63 защитени територии в Германия – само за 27 години.“, твърди в своя публикация „Нешънъл Джиографик“ от миналата година. Направените изводи се припокриват с наблюденията на сродни изследвания в Европа, които затвърждават извода, че процесът е с глобални мащаби.
Миналата година, ентомолози от университета в Сидни разкриха, че общата маса на насекомите намалява с 2,5% годишно и може да изчезне в рамките на един век.
„Четиридесет и един процента от видовете насекоми са имали спад през последното десетилетие [на графиката по-горе]. От 1990 г. броят на пеперудите е намалял с 27 на сто в обработваемите земи и с 58 на сто в горите, а неоникотиноидите (ново поколение пестициди) увреждат голям брой пчели“, пишат още от британския „DailyMail“.Пред изданието д-р Андрю Бладон, изследовател от Кеймбридж, казва, че е малко вероятно всички насекоми някога да измрат, но броят им ще намалее дотолкова, че екологичната им функция ще стане минимална. В същия източник обаче учените от университета сочат климата като основен виновник за това явление.
Графика, която показва изчезващите видове и степента на тяхната застрашеност. Източник: DailyMail
Въпреки че липсват дългосрочни изследвания и насекомите все още са навсякъде около нас, учените съветват да не пренебрегваме проблема, особено ако се занимаваме със стопанска дейност. Използването на пестициди от фермерите си остава водещата предполагаема причина за унищожителния ефект върху популациите на членестногите. Другата причина са химическите стерилизатори, които силно редуцират фертилността на популациите, а оттам и тяхната численост. „ Данните показват, че химическите стерилизатори са значително по-ефективни от пестицидите, тъй като на въздействие са подложени и двата пола“ , твърдят в свое изследване върху замърсяването на почвите и въздействието върху екосистемите доц. Янчо Найденов и доц. Ботьо Захаринов от Нов български университет.
ЕС е ограничил употребата на клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам (пестициди от групата на неоникотиноидите) през май 2013 г., въз основа на оценка от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA), който открива, че тези пестициди са вредни за пчелите. Водните насекоми също са изложени на въздействието на неоникотиноидите, които изтичат към водните басейни от земеделските земи, при разпръскването на пестициди по време на сеитба и след регулярното третиране на културите, дори чрез системите за напояване в парниците.
Не можем напълно да премахнем опасностите, произтичащи от употребата на пестициди, но можем постепенно да ги изоставяме като опция в борбата с вредителите. Необходимо е време да се интегрират изследванията върху различни насекоми и от различни части от света, както и да се установят причините за тяхното изчезване, включително какъв е делът на прякото и косвено въздействие на пестицидите и на климатичните промени.
В близко бъдеще химическите пестициди могат да се използват в комбинация с естествени техники и средства за защита, които водят до по-устойчива защита на културите, без необратимо унищожаване на многообразието от животински видове.
Източник: Google