За някои бебета мократа пелена е причина за дискомфорт и плач, докато други не й обръщат особено внимание, пълзейки радостни наоколо дълго време. Но ако се носят твърде много време, мокрите пелени могат да причинят болезнени обриви, с което да направят нещастни както бебетата, така и родителите.
Затова изследователите на Масачузетския технологичен институт (MIT) разработиха „интелигентен“ памперс с вграден сензор за влага, който предупреждава родителите, когато памперсът е мокър. Дизайнът комбинира обикновен материал за пелени с RFID технология. Щом сензорът открие влага в памперса, той изпраща сигнал до близкия приемник, който, от своя страна, може да изпрати уведомление до смартфон или компютър.
Сензорът притежава радиочестотна идентификация (RFID), поставена под дебел слой абсорбиращ полимер, наподобяващ хидрогел, който обикновено се използва при памперсите за абсорбиране на влага. Когато хидрогелът се намокри, материалът се разширява и става леко проводим – достатъчно, за да задейства RFID тага, който да изпрати радиосигнал до RFID четеца на разстояние до 1 метър.
Източник: https://moe-bebe.com/
Изследователите споделят, че за първи път се използва хидрогел като функционален антенен елемент, който долавя влага в памперсите, използвайки RFID технология. Те твърдят, че производството на сензора струва по-малко от 2 цента, което го прави перфектната алтернатива на други технологии за интелигентни пелени поради ниската му цена.
В бъдеще интелигентните памперси могат да помогнат за регистриране и идентифициране на определени здравословни проблеми като признаци на запек или неволно изпускане на урина. Новият сензор може да бъде особено полезен на медицински сестри, които работят в отделения за новородени и се грижат за много бебета наведнъж.
Повечето от обикновените пелени притежават индикатори за влага под формата на ленти, отпечатани по продължението на външната страна на памперса. Те променят цвета си, когато са мокри – дизайн, който обикновено изисква премахване на няколко слоя дрехи, за да можете действително да видите в какво състояние е пелената.
RFID маркерите са евтини и предназначени за еднократна употреба. Могат да бъдат отпечатвани на рула от отделни стикери, подобно на етикетите с баркод. Автомобилната лаборатория на MIT, основана от проф. Санджей Сарма, е водеща в разработването на RFID маркери, с цел да ги използва за свързване на нашия физически свят с интернет.
Източник: https://popantofi.com/
Бебешки пелени от ново поколение се предлагат на пазара от „Памперс“ още от есента на миналата година. Умният памперс, наречен „Lumi“ и разработен съвместно с компанията на Google – Verily, се състои от лента за влага, два сензора за многократна употреба и свързана камера, която може да се използва за наблюдение на моделите на сън на бебето. Яйцевидният сензор е закрепен за външната страна на пелената и следи лентата за влага. След като се установи подмокряне, сензорът изпраща известие до приложението, което също носи името „Луми“. То използва камера Logitech, за да планира времето за сън и за събуждане, както и определянето на стайната температура.
Източници:
http://news.mit.edu/2020/smart-diaper-rfid-notify-caregiver-0214
https://www.mentalfloss.com/article/590105/pampers-introduces-lumi-smart-diapers-monitor-wetness