Големият бариерен риф в Австралия с дължина почти колкото Италия (1,400 км) е изправен пред огромно изпитание – глобалното затопляне и замърсяването на околната среда убиват с бърза скорост рифовите корали. А дали това са единствените виновници за тази трагедия? Как точно се е случило всичко, какви са мащабите на явлението и какво е бъдещето на коралите?
Масовото избелване представлява заплаха за кораловите рифове навсякъде. Температурите на морската вода се увеличават в тропическите води със скорост 0,1-0,4 градуса по Целзий на десетилетие. Скоро ще бъдат достатъчно високи, за да предизвикват мащабно избелване всяка година.
За да илюстрира ефектите на различни агенти върху цвета и цялостното състояние на коралите, National Geographic излъчи резултата от интересен научен експеримент. Основата на коралите се състои от калиев карбонат. При излагането им на действието на сярна киселина, коралите променят цвета си. Същият ефект се наблюдава и при черупките на мидите и морските охлюви. Така учените доказват, че избелването не убива, но отслабва коралите и ги прави податливи на болести. Заради затоплянето на Земята и повишаването на температурата на водата в Световния океан с 1 градус се наблюдава изчезване на микроорганизмите в Големия бариерен риф. Киселинността се увеличава, а оттам – и измирането на микроорганизмите. Рифовете не могат да се справят с високата киселинност на водата.
Според прогноза на Ocean Science Meeting’ 2020 (Сан Диего, Калифорния) до 2100 година коралите от рифа напълно ще изчезнат заради климатичната криза. До 90 % от съществуващите коралови рифове ще изчезнат през следващите две десетилетия, потвърждават от CNN. Според изследователите от Университета в Маноа (Хавай), коралите са най-застрашените от всички останали океански същества. Упоритата борба със замърсяването и непрекъснатото почистване на плажовете са задължителни мерки за справянето с тази криза, е категорична Рене Сетър от същия университет.
Кораловите рифове подхранват 25 % от морския живот и подпомагат икономиката. Лошите прогнози са обезсърчителни за усилията за възстановяване на коралите чрез отглеждането им в лабораторни условия. Въпреки че тези усилия регистрират 60% успеваемост при отглеждането в контролирана среда, изследвания показват, че лабораторно отгледаните корали също няма да преживеят затоплянето на океана и повишената му киселинност, когато бъдат пренесени там.
Ако температурите не спаднат скоро, ще настъпи масово избелване на коралите. В Големия коралов риф температурите са приблизително с 2-3°С над нормалните. Според Шани Тагер от Австралийското общество за опазване на морето „политиците трябва да се справят с проблема глобално затопляне”.
Кога започва кризата? Въпреки че за избелването се говори от десетилетия, проблемът с мащабната трансформация на коралите бе широко оповестен през лятото на 2016г., което накара обществата да осъзнаят колко сериозни са последиците от нея. Най-тежки са последиците за кехлибарените естрадни корали и плоските корали. За 9 месеца умира един от всеки три корала, съобщава Тери Хюз, директор на ARC Център за високи постижения в изследването на кораловите рифове към университета „Джеймс Кук”. „Екосистемата ни функционира по различен начин отколкото преди 3 години”, споделя още той. През 2017 г. рифовете отново побеляват. През 2015 г. в Големия бариерен риф са живели над 2 милиарда корали. В момента половината от тях са мъртви.
„Морето се затопля с по-бавна скорост от сушата, а тропиците се затоплят по-бавно от по-високите ширини в близост до полюсите. Ако няма повече затопляне, след 100 г. те може би ще се върнат”, прогнозира на свой ред морският биолог Джон Бруно. Според публикации коралите в тропиците ще продължат своето разграждане, докато процесът на климатични промени не се стабилизира. „Ако не се промени климатът в положителна посока, рифовете по целия свят ще продължат да се влошават”, заявява Ребека Вега Търбър – експерт по коралите в държавния университет в Орегон.
Как се стигна дотук? През 2015г. в Тихия океан се оформя феноменът El Niño – набор от глобални метеорологични симптоми, които повишават световните температури. Комбинацията между глобалното затопляне и El Niño изправи пред изпитание кораловите рифове по света.
Коралите не са в състояние да набавят храната си сами. Водораслите превръщат слънчевата светлина в храна за коралите, а в замяна коралите им осигуряват място за живот. Топлата вода разрушава тази симбиоза. Когато коралите са изложени на топлина, те отделят цветните водорасли от тъканта си. Така се обезцветяват и остават без източника си на храна. Ако температурите скоро не паднат, коралите ще гладуват и умират. „Някои корали дори не са оцелели достатъчно дълго, за да гладуват, а са умрели моментално от топлинен стрес”, посочва Тери Хюз.
Изследователят твърди още, че положението ще продължава да се влошава, докато правителствата и техните граждани не вникнат по-дълбоко в проблема. Големият бариерен риф ще продължи да се разпада и обеднява като екосистема, докато човечеството не овладее замърсяването на въздуха с парникови газове. Икономическите приоритети трябва да се преразгледат, като се насочат към възобновяемите източници. „За съжаление, федералните правителства на Австралия и САЩ подкрепят индустрията с изкопаемите горива, което е пълен провал!”, продължава с критиките Хюз.
Сред учените, които нагледно доказват критичното състояние на коралите, е д-р Дейвид Уахенфелд. Чрез фотографски анализ той разглежда и сравнява снимки на Големия бариерен риф за повече от сто години. След това екипът му снима абсолютно същите места, за да направи сравненията.
Източник: https://www.skepticalscience.com/great-barrier-reef-decline.htm
На 6 от 14 обекта екипът открива разлики. Фотографският анализ е директен и нагледен начин за оценка дали и доколко кораловите рифове са намалели. Метаизследвания (данни от проучвания) показват, че наистина рифът е намалял през изминалия век. Аналогично проучване на професор Джон Бруно, което сравнява рифа през 80-те години и сега, показва, че се наблюдава 50% спад на кораловата покривка. Това са достатъчни доказателства, че през последните 50-100 години рифът е претърпял значителни екологични промени. Скоростта на тази промяна предизвиква тревога, предвид големината и значението му в екосистемата. Рифът вече е преживял шест големи катастрофи, довели до избелването на коралите в него, като кулминацията на процеса е между 1998 и 2002г., когато са засегнати над 50% от рифовете в морския парк.
Считано за заболяване, избелването на коралите е факт в рифовете на над 50 страни по света. Тъй като в много държави кораловите рифове са туристическа атракция, избелването и евентуалното им изчезване изглежда са не само екологичен, но и икономически проблем.
Източници:
https://vegathurberlab.oregonstate.edu/
https://www.weforum.org/agenda/2020/02/coral-reefs-climate-crisis-environment-oceans/
https://www.skepticalscience.com/great-barrier-reef-decline.htm
.