Почти в края на месец февруари 2020 според данни на събирателния статистически портал TheWorldCounts повече от 87 млн. тона хартия са произведени от началото на 2020 година. Според данни на Dartmouth College за производството на 1 тон хартия са необходими около 24 дървета, като други статистики варират от 17 до 25 спрямо големината на дървото. С цел запазване на оптимизма в изчислението ще бъде взета под внимание минималната стойност. 1,479 млн. дървета, за да четем вестници в рамките на двумесечен период. Разбира се, рециклирането и всички т.нар „sustainability measures” намаляват този брой драстично. Въпреки това е от голямо значение да се отдаде внимание на някои инициативи, които излизат извън традиционните методи за рециклиране и застават зад екологичните проблеми чрез своето послание.
На първо място, уникалната зелена идея на японските вестници Mainichi Shimbun и хартията, който разцъфва. Идеята за постоянния обмен на енергия между човека и природата е силно застъпена в концепцията на вестника. Веднъж прочетен, той може да бъде засаден и от него ще израстнат цветя. Създателите на проекта разясняват, че това е възможно благодарение на специфична формула за производство на хартия, използваща рециклиран материал и семена на растения. Според данни, публикувани в LifeGate през февруари 2016г., екологичният вестник продава над 1 млн копия на ден, а приходите от продажбите растат. Въпреки силния маркетингов успех, който отбелязва проектът, целите излизат отвъд печалбите. Инициативата за засаждане на вече прочетен вестник навлиза в японските училища като част от екологичното образование на децата с цел да формира у тях осъзнатост към ролята на човека в опазването на околната среда.
Не по-различна е и гениалната идея на уеб браузъра Ecosia, с мото „The search engine that plants trees”, или търсачката, която засажда дървета. Как функционира Ecosia? Съвсем просто – използвайки този браузър за нашите ежедневни потребителски търсения, ние засаждаме по едно дърво, докато откриваме резултати за въпросите, които ни вълнуват. Проектът започва като идея през 2009 година, след като Christian Kroll, основателят на Ecosia, пътувайки по света, вижда реалността на обезлесяването. В секцията „За нас“ самият той споделя, че проектът започва като лична кауза, която се превръща в социална. Към месец юни 2019 по проекта са засадени 60 млн дървета, като междувременно екипът работи за създаването на електроцентрала със соларни панели, която да захранва сървърните пространства, даващи възможност на търсачката да бъде работоспособна. Интерактивността на участието в инициативата прави потребителското преживяване истинско и прозрачно – в момента на отваряне на браузъра търсещият вижда в реално време увеличаващия се брой дървета за засаждане, пропорционален на всяко натискане на бутона „Търси“.
Защо такива проекти са ценни е очевидно. Посланията зад тях имат целта да покажат силата на ежедневните малки действия в посока по-екологичен начин на живот. На пръв поглед хвърлен вестник се превръща в растение. Бутон, натискан на автопилот за незначително хрумване или справка в интернет, засажда дърво. Какъв е изводът? Първо, маркетингът не винаги е онзи аспект на бизнеса, който потребителят свързва с единствена цел печалба. Напротив, добрият маркетинг е добър, когато е полезен в множество аспекти. Не на последно място, посланието. Човекът с всяко свое действие може да избере да бъде активен и отговорен в действията си спрямо природата.