ФУКУШИМА: ЩЕ ПРЕЖИВЕЕ ЛИ ЗЕМЯТА ИЗПУСКАНЕТО НА 1 МИЛИОН ТОНА ЗАМЪРСЕНА РАДИОАКТИВНА ВОДА В СВЕТОВНИЯ ОКЕАН?

Какво накара активисти в Южна Корея да лагеруват пред японското посолство, а южнокорейски студенти – да обръснат своите глави в знак на протест? Преди десет години, в един петъчен следобед през март, най-мощното земетресение, регистрирано някога в Япония, разклати източния бряг на страната. Земетресението с мощност 9.0 по скалата на Рихтер беше толкова силно, че…

НОРВЕЖКИЯТ ПЛАВАЩ ГЕНЕРАТОР, КОЙТО МОЖЕ ДА ОСИГУРИ ЕЛЕКТРИЧЕСТВО ЗА 80 ХИЛЯДИ ДОМАКИНСТВА

Норвежката компания Windcatching Systems (WCS) съвместно с нефтогазовата компания Aibel разработи уникална система за вятърна енергия. Тя представлява гигантска решетка с височина 325 метра, на която шахматно са разположени малки вятърни турбини (около 120). Подобно на обикновените наземни ветрогенератори Windcatcher се крепи към морското дъно чрез метални пилони. По количество на изработената електроенергия иновативната система…

ТРУДНИТЕ ВРЕМЕНА ИЗИСКВАТ ОТЧАЯНИ МЕРКИ

Изменението на климата е един от най-големите проблеми на Земята, причинени от нашия собствен вид. Затова отчаяните времена изискват отчаяни мерки. Най-далечните, даже морално съмнителни, идеи за предотвратяване на изменението на климата звучат нелепо, но също така и логично, ако се замислим за залога. Атмосферните нива на парникови газове достигат рекорда за всички времена, което…

КАКВИ ТАЙНИ КРИЯТ БОБОВИТЕ КУЛТУРИ?

Източник на изображението: Pixabay Още от малки ни казват колко е хубаво да консумираме бобови култури. Наясно сме, че те са изключително богати на витамини, минерали, фибри, белтъчини, комплексни въглехидрати и дори полезни мазнини. И както всяко друго растение, така и семейство Бобови дават своя принос не само за здравето ни, но и за околната…

ПОЛЗИТЕ ОТ ДЪРВЕТАТА В ГРАДОВЕТЕ

Източник на изображението: https://www.facebook.com/photobulgariapopovo/photos Градовете в голяма степен са проблемни за околната среда. Те заемат само два процента от сухоземната площ на Земята. Въпреки това на тях дължим над 60 % от световното потребление на енергия, 70 % от емисиите на парникови газове и същия процент от световните отпадъци. Днес над 50% от световното население…

ВЪЗХОД И ПАДЕНИЕ НА БИТКОЙН

Биткойн все повече навлиза в ежедневието ни и примамливо подканва да се сдобием с криптовалутата. Къде е уловката? Механизмът за сдобиване с биткойни изисква постоянен обмен на трансакции, всяка една от които консумира електричество. Освен това, криптовалутата няма стабилна постоянна стойност. С нарастването на цената и популярността на биткойн през последните години се установи сериозен…

ВОСЪКЪТ – АЛТЕРНАТИВА НА ПЛАСТМАСОВОТО СТРЕЧ ФОЛИО

В хранително-вкусовата промишленост стреч фолиото служи за опаковане на всякакви продукти. То представлява тънък филм от гъвкав прозрачен полимер, който прилепва към съдовете и контейнерите за храна. Тази пластмаса е и един от най-добрите съюзници на модерната домакиня, тъй като предотвратява поглъщането на влага при сухите храни и обратно, запазва влагата при мокрите. Въпреки че…

Природен парк "Кайлъка" (снимката е собственост на Kisyov Studio).

ЗАБРАВЕНИТЕ СЪКРОВИЩА НА ПРИРОДЕН ПАРК „КАЙЛЪКА”

Природен парк „Кайлъка“ (снимката е собственост на Kisyov Studio). Природата е изворът на живота. Тя играе жизненоважна роля, като ни предоставя чист въздух, питейна вода, храна и суровини, които използваме, за да водим по-добър начин на живот – факт, който често подценяваме. Понякога проблемът с опазването ѝ идва от недобре свършената работа на институциите. Но…

КАК ТОРФТЕНИТЕ ПЛОЩИ ЩЕ ПОМОГНАТ НА ПЛАНЕТАТА?

Торфът е тъмнокафява маса частично разложени растения, образувана при блатни условия. При формирането си изисква анаеробни условия и висока влажност. Основните находища на това гориво са торфените блата, където торфеният мъх се разлага в продължение на хиляди години. Торфът се формира и в други заблатени местности, макар и по-рядко. Торфът може да съдържа високо съдържание на въглерод, което означава, че…

ЩЕ ОСТАНЕМ ЛИ БЕЗ КИСЛОРОД, АКО ИЗЧЕЗНАТ ДЪРВЕТАТА?

Учените са на мнение, че във всеки дъх, който поемаме, има кислород от океана. По-голямата част от този кислород идва от малки океански растения, наречени „фитопланктон“, които живеят в близост до водната повърхност и се носят с теченията. Подобно на всички растения, те фотосинтезират, което означава, че използват слънчева светлина и въглероден диоксид, за да…